Po 163 dnech svého působení zde na blogu jsem se rozhodla, že je čas přesunout vše na novou doménu a spojit tak taktéž mé dva původní blogy. Nyní mi již jako úvahový i povídkový blog dohromady bude sloužit ten, na nové adrese: vera-nike.pise.cz.

Vēra Nīkē, 16. 1. 2014

Satanské Devatero

14. září 2013 v 15:28 | VĒRA NĪKĒ |  Ante portam inferam
Tentokráte jsem se zaměřila pořádně na jedno téma, které mě v poslední době velice ovlivňuje. Je jím Satanismus. "Víra", která tak dlouho drží Křesťanství na scéně a bez níž by nejspíše víra Křesťanská i mnohé další skončily v propadlišti dějin. Ve své podstatě jsem však i já - ač sama sebou považována za čarodějku - měla proti tomuto přesvědčení jisté předsudky. A proto jsem velice ráda, že mi stránky Prvního Česko-Slovenského Chrámu Církve Satanovy tyto předsudky pomohly odstranit.
V článku je řešen Satanismus dle Satanské Bible Antona LaVey


Co je to Satanismus?

"Satanismus je učení, které obsahuje složku filosofickou, rituální i duchovní a přiznává potřebu všech těchto složek pro přirozený život a zdravý rozvoj člověka. Chápe SATANA jako hybný faktor v přírodě, ducha pokroku, inspirátora všech velkých počinů, které přispívají k rozvoji civilizace, ducha revolty, která vede ke svobodě jednotlivce. Je založen na pochopení lidských instinktů. Představuje opozici vůči všem náboženstvím, které odsuzují člověka za jeho přirozené touhy a oslabují jeho ego. Nepodporuje násilí ani užívání drog. Podporuje nekonformní myšlení a jednání. Tvrdí, že nikoli slepé přesvědčení, ale pochybování je to, co přináší duševní svobodu. Tvrdí, že jak láska, tak nenávist jsou přirozené, a že je nesmyslné jeden z těchto citů vyvyšovat na úkor druhého. Uznává jakékoli formy sexuálních prožitků, pokud nikoho nezraňují, ale ani v této oblasti nikoho k ničemu nenutí. Podporuje své stoupence ve vzrušení a v přirozených touhách (vzrušení namísto odříkání). Učí využívat a rozvíjet sílu okouzlení, tzv. MALÉ MAGIE. Uznává sílu dávných rituálů, tzv. VELKÉ MAGIE a předkládá vlastní propracovaný přístup k jejich efektivnímu používání. Vychází z podstaty prvotních náboženských mýtů a současných nároků, které jsou kladeny na začínající adepty magie, přičemž se opírá o platnost zákonů přírody. Do této podoby ho shrnul zakladatel First Church of Satan Anton Szandor La-Vey, autor mnoha knih. Mezi ty nejznámější patří Satanská Bible a Satanské rituály."

Citace: 66 Otázek a Odpovědí; web Prvního Česko-Slovenského Chrámu Církve Satanovy

Satanské Devatero

1. Satan znamená ukájení choutek, nikoli odříkání!
K tomuto bodu nemám myslím co dodat, čarodějnictví ve své původní podstatě je totiž v tomto ohledu stejné.
2. Satan znamená živoucí existenci, nikoli vymyšlené spirituální báchorky!
U tohoto bodu si nejsem jistá, zda bych jej tak úplně akceptovala, jelikož není přesně dáno, co je myšleno oními: "spirituálními báchorkami", jelikož samotný Satanismus byl nejspíše původně zakládán na podstatě Bible Svaté, která se v některých částech za "spirituální báchorku" pokládat dá.
3. Satan znamená neposkvrněnou moudrost, nikoli pokrytecký sebeklam!
V tomto bodě opět naprosto souhlasím, protože se domnívám, že právě sebeklam nám "hází klacky pod nohy".
4. Satan znamená laskavost k těm, kdo ji zasluhují, nikoli lásku, vyplýtvanou na nevděčníky!
Ač jako čarodějka si nejsem jista, zda bych s tímto měla souhlasit, souhlasit musím pro své vlastní vědomí a svědomí.
5. Satan znamená pomstu, nikoli nastavení druhé tváře!
Opět něco, co bych řekla, že je u čarodějnictví sporné, avšak u mě rozhodně akceptovatelné.
6. Satan znamená odpovědnost vůči odpovědným, nikoli péči o psychické upíry!
Tady u toho si myslím, že je všechno jasné, logické a rozhodně vhodné.
7. Satan znamená člověka jako pouhé zvíře, někdy lepšího, mnohem častěji však horšího než ti, co kráčejí po čtyřech, člověka, jenž se díky "božskému duchovnímu a intelektuálnímu vývoji" stal nejzkaženějším zvířetem!
Myšlenka, která mě původně donutila hledat vlastní cestu, se tady taky dostala, což mě každopádně těší a nemůžu více než souhlasit.
8. Satan znamená všechny takzvané hříchy, jelikož vedou k fyzickému, mentálnímu nebo emočnímu uspokojení!
Částečně musím souhlasit i s tímto bodem, ač tady mám dojem, že jde o další ne-zcela-jasnou myšlenku.
9. Satan je nejlepším přítelem, jakého kdy církev měla, jelikož ji po celá ta léta pomáhal udržovat v chodu!
Bohužel, i s tímto musím souhlasit, a přiznat bez mučení, že ač čarodějka, nemám církev v lásce a stále jsem pro ni nenašla pochopení.

Zdroj devatera: Neoficiální blog českého překladu Satanské Bible (http://satanskabible.blog.cz)

Osobní závěr…


Satanismus se pro mě jeví jako v aktuální situaci vhodný směr, který lidstvo svým způsobem navrací zpět do počátků. Můj dlouhodobý názor je ten, že návrat a pochopení toho základu je nutný pro spokojený život a vývoj i naší duchovní stránky. Zatím tedy nevidím nic, co by vážně odporovalo mé vlastní životní filozofii.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama