Po 163 dnech svého působení zde na blogu jsem se rozhodla, že je čas přesunout vše na novou doménu a spojit tak taktéž mé dva původní blogy. Nyní mi již jako úvahový i povídkový blog dohromady bude sloužit ten, na nové adrese: vera-nike.pise.cz.

Vēra Nīkē, 16. 1. 2014

TT: „Introverti“, aneb mé období ticha

30. září 2013 v 20:34 | VĒRA NĪKĒ |  reaguje na téma týdne
A opět reaguji na téma týdne, jsem to ale šikulka, že? No, toto se mě ovšem opravdu týká… naprosto a jistě. Takže snad budu moci napsat více, než včera, nebo to možná bude právě naopak, jelikož mám dojem, že tuto otázku si dokáži odpovědět hned. Takže… Jdeme na to…

Hned teď bych pronesla myšlenku, že jsem extrovert, ale měla jsem nyní delší období introverze, které mě poznamenalo. Ovšem, když se nad tím více zamyslím a vyhledám si pár definicí, tak už to tak jistě nevypadá.

Extraverti (často psáno extroverti) jsou lidé, kteří čerpají energii z okolního světa. Jsou hovorní (rádi mluví i jen tak), mají rádi společnost, nebo když se kolem nich něco děje. Mají tendenci nejdřív jednat, pak myslet (nebo obojí současně), jednají rychle (někdy neuváženě) a jsou vstřícnější ke změnám. Naopak je stresuje a vyčerpává klid a nedostatek vnějších podnětů. V populaci tvoří většinu (obvykle se uvádí kolem 75 %).
Introverti jsou naopak, kteří čerpají energii ze svého vnitřního světa pocitů, myšlenek a prožitků. Bývají méně hovorní než extraverti (většinou tehdy, když chtějí říct něco, co je pro ně relevantní, nemají rádi tzv. small talk) a přemýšliví. Mají rádi klid a soukromí. Bývají uvážliví, jednají až poté, co si své jednání předem promysleli a obhlédli situaci. Pobyt ve (větší) společnosti nebo přemíra vnějších podnětů je obvykle stresuje a vyčerpává. Ve společnosti tvoří menšinu (obvykle se uvádí kolem 25 %). Spousta introvertů má nadání ve tvůrčích činnostech, jako je psaní, malování, skládání hudby, programování apod.
Jsem osoba velice hovorná, ráda žvaním a žvaním a nelze mě zastavit, když se dostanu ke slovu a mám téma, na které bych mohla delší dobu hovořit. Ovšem společnost nevyhledávám, spíše mám svou dávku společnosti, kterou snesu, a pak už ne, konec, nechci nikoho vidět, raději se schovám do své nory. Většinou si dlouze promyslím své jednání a až potom se rozmluvím - ač pak již reaguji spontánně a většinou bez dalších rozmyslů, stejně jako tomu dělám při ostřejší výměně názorů. Změny většinou ráda nemám, raději se držím svého režimu, ač ten nikdy nemám pevně daný, tj. zase pravda. Klid mě uvolňuje a přílišný ruch naopak je pro mě k nevydržení. Co se týče čerpání energie, je to tak půl na půl, nedá se to říci obecně správně. Potřebuji své soukromí, ovšem žádný extra talent nemám, pokud mohu soudit.

Když se tedy tak nad tím zamýšlím, nejsem ani extrovert, ani introvert. Jednoduše jsem originál, který se zaškatulkovat nedá…
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Xvona Xvona | Web | 30. září 2013 v 20:58 | Reagovat

S tím půl na půl mám to podobně(ale ted jsem extrovert příští rok plánuji, že budu introvert). Článek pěkný určitě se na tvůj blog ještě kouknu.

2 fakynn fakynn | Web | 1. října 2013 v 10:27 | Reagovat

Tak bych se nemohla popsat, jestli jsem introvert nebo extrovert. Někdy radši někam zalezu a jsem sama, někdy jsem ráda ve společnosti a ráda se bavím, ale převažuje u mě spíše extrovert, mám ráda lidi, zábavné, upovídané, inteligentní lidi :)

3 Pavel Pavel | E-mail | 18. října 2013 v 20:02 | Reagovat

Pokud se někdo charakterizuje půl na půl lze to vyjádřit pojmem
introvertní extrovert nebo
extrovertní introvert.
Podstatné jméno je základ, přívlastek říká, že to s tím základem nemusí být vždy na 100%.
U Veroniky se však podle mého názoru jedná o něco jiného, složitějšího. Mám totiž velké podezření, že Véra-Níké (už podle toho jména) nepochází z planety Země, ale z lokality bytostí, které jsou svou inteligencí o něco před námi.

4 VĒRA NĪKĒ VĒRA NĪKĒ | E-mail | Web | 28. října 2013 v 17:50 | Reagovat

[1]: Plánuješ? To mě se tedy opravdu ještě nikdy nepovedlo "plánovat" povahu dopředu.
[2]: Právě-že takto to bývá. Dle všeho u více lidí.
[3]: Ta teorie, že pocházím z lokality bytostí o něco inteligentnějších mě opravdu potěšila. Ač nejsem si pravdivostí této teorie jista, jelikož mívám dojem, že inteligence jest velice nejistý pojem, který v sobě obsahuje až příliš mnoho aspektů, než aby bylo možno jej posoudit jako celek.

5 Ronnie Ronnie | E-mail | 20. listopadu 2013 v 19:15 | Reagovat

Já taky nejsem jednoznačně ani jedno. Myslím, že u mě se spíše než o extrovertního introverta jedná o introvertního extroverta. Ale na 100% si tím nejsem jista.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama